Prodloužená exkurze - Rabštejn, Janská ( České Švýcarsko)- 17.11. 2024 od 13 h

10.10.2024

Prodloužená prohlídka (trvá cca 3 hodiny). Začíná se  úvodem na nádvoří včetně seznámení s  historií Rabštejna. Následuje vstup do prvního podzemního labyrintu, kde je expozice s artefakty, dokumenty a fotografiemi, pak se skupina přesouvá  do druhého komplexu bývalé podzemní továrny, zde je potřeba mít svoje baterky. Po celou dobu se skupině věnuje průvodce, seznamuje návštěvníky s historií, popisuje nálezy a případně odpovídá na dotazy. Maximální počet osob ve skupině je 24. Cena je 500 Kč dospělí, 450 Kč důchodci 65+, 400 Kč děti od 6 do 18 let, mladší děti ne.

Kupuje se přes odkaz na vstupenky, problémy hlaste na info@fabiantours.cz, bez nich není možné se zúčastnit. 

Vstupenky zde:

Vstupenky

Přečtěte si Všeobecné obchodní podmínky

V areálu jsou toalety, ale není tam občerstvení, na oběd se dá jít v sousedních obcích (Srbská Kamenice, Česká Kamenice atd.). 

Název Rabštejn vznikl podle toho, že místní tak označovali pískovcový masiv ve tvaru havrana (Rabe). Tato skála byla zničena těžbou , ale jméno přešlo na celé údolí. V letech 1860-1867 vznikly tři přádelny bavlny. Zdejší výroba byla na vysoké úrovni a zakladatel F. Preizl byl povýšen do šlechtického stavu;  pracovalo zde i 1000 dělníků.  Po r. 1918 začala výroba postupně upadat, r. 1931 přádelny ukončily provoz, v r. 1940 částečně obnovily a v říjnu 1942 následoval zábor pro válečné účely. Byla sem převedena výroba součástek do bombardérů Junkers a stíhaček Messerschmidt, výroba se z důvodu bezpečnosti později přesunula do podzemí. Koncem srpna 1944 byl v Rabštejně zřízen koncentrační tábor, pobočka KT Flossenburg.  Během 8 měsíců vězni vyrubali 17 500 metrů čtverečních a 4, 5 km chodeb. Po osvobození  byl využíván jako internační , následně jako přesidlovací tábor. Po tomto mezidobí sloužil jako sklad ženijního materiálu a byl v 90. letech opuštěn. V současné době o památku pečuje SPOLEK Rabštejn.